Language:

Polish (Poland)English (United Kingdom)
Search:
Jak znaleźć i ustawić NPP / No Paralax Point , Nodal Point / Print E-mail
There are no translations available.

 

  Punkt bez Paralaksy / NPP , Nodal Point / jest punktem leżącym na osi optycznej obiektywu i mającym taką cechę , że gdy obracamy aparat fotograficzny wokół niego nie pojawia się nam na zdjęciach efekt paralaksy . Innymi słowy nie zmienia się nam pomiędzy zdjęciami perspektywa i w związku z tym obiekty znajdujące się na sąsiednich zdjęciach mają takie same wymiary i są względem siebie tak samo oddalone . Pozwala to na poprawne połączenie zdjęć bez zniekształceń , takich jak np. to .

Efekt paralaksy jest bardzo widoczny w wypadku obiektów znajdujących się blisko aparatu . W wypadku obiektów znacznie oddalonych może się nie ujawnić wcale . W praktyce oznacza to , że panoramę dookólną krajobrazu bez widocznych na pierwszym planie drzew , słupów itp można bez specjalnych problemów wykonać z ręki , bez statywu i głowicy panoramicznej .

 Jak znaleźć NPP opiszemy na przykładzie dobrze znanej głowicy Nodal Ninja . Sprawdz czy dla twojego aparatu i obiektywu nie ma już w naszej bazie ustawień >>

 Musimy ustalić wartości dla dwóch ramion , dolnego i górnego .

W wypadku dolnego ramienia sprawa jest dosyć prosta ponieważ , tak jak pisałem na wstępie , NPP znajduje się w osi optycznej obiektywu , a ten wymiar jest zależny właśnie od odległości pomiędzy osią obiektywu , a podstawą aparatu .

W celu znalezienia tej wartości należy górne ramie głowicy ustawić w pionie oraz ustawić je tak , aby znak Nodal Ninja znajdujący się na rotatorze znalazł się w osi symetrii kadru . Najlepiej w tym celu skorzystać z możliwości powiększenia zdjęcia w aparacie .

 

Widok z góry

 

 

Górny wymiar należy ustawić doświadczalnie .

 W tym celu mocujemy aparat w głowicy i wykonujemy dwa zdjęcia w których części wspólnej muszą znaleźć się dwa obiekty , jeden w odległości 2-4 metrów od aparatu i drugi jak najdalej od niego , minimum 2 metry od pierwszego . Na obydwu zdjęciach obiekty muszą być tak samo oddalone od siebie .

 Obiektami które sprawdzamy mogą by np. :
      - balustrada balkonu i na dalszym planie słup , drzewo itp
      - naklejony na szybie znak i na drugim planie dowolny obiekt
      - odpowiednio ustawione statywy oświetleniowe
      itp


 

 

 

www.vr24.pl belongs to
ELBIT Computers

all rights reserved